Együtt többet tehetünk.

”Az emberek készek segíteni”: Egy friss felmérés szerint a világ felnőtt lakosságának közel háromnegyede jótékonykodik

A CAF jelentése szerint 2023-ban közel 4,3 milliárd ember adakozott, önkénteskedett, támogatta valamilyen módon a rászorulókat. Ez a Covid-járvány kirobbanása óta új rekord; Magyarország a vizsgált 142 ország között a 49. helyen áll.

A Charities Aid Foundation (CAF) augusztus 27-én adta ki legújabb, a Gallup közvéleménykutató intézet felmérése alapján készült jelentését. A World Giving Index 2024 Global Trends in Generosity elkészítése során 142 ország 145 ezer lakóját kérdezték meg a jótékonysági és adakozási szokásairól; az adatok szerint 2023-ban a Covid-járvány kirobbanása óta nem látott számban, közel 4,3 milliárdnyian önkényeskedtek, adakoztak, segítettek valamilyen módon általuk nem ismert rászoruló embereknek. Ez a világ felnőtt lakosságának közel háromnegyede – emelik ki a jelentés készítői.

A CAF riportja szerint a jótékonyságban az ázsiai és afrikai országok lakói a legaktívabbak: Indonézia már hetedik éve a “legnagylelkűbb ország”, ahol a megkérdezettek 90 százaléka nyilatkozott úgy, hogy pénzadománnyal támogatta valamelyik jótékonysági szervezet működését, 65 százalékuk pedig önkéntes programokban is részt vett. A második helyen Kenya, a harmadik helyen pedig Szingapúr áll, őket Gambia, Nigéria, az Egyesült Államok, Ukrajna, Ausztrália, az Egyesült Arab Emirátusok és Málta követik. Magyarország a 142 vizsgált ország közül a 49. helyen áll, megkérdezett honfitársaink 76 százaléka nyilatkozott úgy, hogy segített már rászoruló idegeneknek, 38 százalékuk pénzadományokkal támogatta jótékonysági szervezetek tevékenységét, 17 százalékuk pedig önkéntes munkát is vállalt.

A jelentés készítői kiemelik, hogy a világ leggazdagabb, legnagyobb gazdasági potenciállal rendelkező országai közül csupán kettő – Indonézia és az Egyesült Államok – fért be a top 10-be. A legnagyobb előrelépést Görögország mutatta a listán: itt elsősorban a fiatalok növekvő szerepvállalása volt szembetűnő. Az elmúlt tíz év során Ukrajnában, Indonéziában, Csádban, Oroszországban és Kínában nőtt a legnagyobb mértékben a segítő tevékenységet végző felnőttek száma.

“A CAF legújabb World Giving Indexéből egyértelműen kiderül, milyen sok segítőkész ember él a világban, a vizsgált országok egyesített pontszáma (global index store – a szerk.) csak a pandémia idején volt ilyen magas – nyilatkozta Neil Heslop, a CAF ügyvezető igazgatója. – A kutatás eredményei azt igazolják, hogy az emberek kontinenstől és kulturális háttértől függetlenül készek segíteni a szükséget szenvedőknek, még egy olyan, komoly humanitárius és gazdasági nehézségeket hozó évben is, mint amilyen a tavalyi volt. A kormányok sokat tanulhatnak egymástól arról, hogy hogyan erősíthetik meg az adakozási kedvet és a közösségi elköteleződést a polgáraikban.”

Hasonló cikkek