A norvégiai üzem évi 400 ezer tonna szén-dioxidot lesz képes megkötni. Egy cementgyár mellett építették fel; szakértők szerint “iparági mérföldkövet” jelent a felállítása.
Felépült a világ első ipari méretű szén-dioxid leválasztó üzeme – írja az ESG News. Az SLB Capturi a norvégiai Brevikben, a Heidelberg Materials egyik cementgyára mellett húzta fel az “iparági mérföldkövet” jelentő üzemet. A létesítmény évi 400 ezer tonna szén-dioxid leválasztását teszi lehetővé; szakértők szerint ezzel megnyílhat az út a net-zéró cementgyártás előtt.
Az európai Longship CCS-projekt keretében felépült üzem már tesztelésre kész, várhatóan 2025-ben kezd működni. A szakértők hangsúlyozzák: mivel a cementipar hagyományosan az erősen szennyező iparágak közé tartozik, a CO2-kibocsátás mérséklése alapvetően fontos a net-zéró célok elérésében. A breviki üzemben a szén-dioxid leválasztására szolgáló rendszerek mellett a sűrítő- és fűtőrendszereket, valamint jelentős tárolókapacitást is kiépítettek.
“Ez a projekt jól mutatja, mennyire elkötelezettek vagyunk az innováció, az együttműködés, és az éghajlatváltozás mind sürgetőbbé váló problémáinak megoldása iránt” – jelentette ki Giv Bratenberg, a Heidelberg Materials észak-európai divíziójának vezérigazgatója. Bratenberg hangsúlyozta: különösen büszkék szakembereik és partnereik szaktudására és teljesítményére.
Az üzem felépítésében a Heidelberg Materials munkatársai mellett az SLB Capturi és az Akar Solutions szakemberei is részt vettek. A breviki CCS-üzem Európa első, az ipari CO2-kibocsátás leválasztására, szállítására és tárolására szolgáló értéklánca, a Longship CCS-projekt zászlóshajója. Szakértők szerint üzembe helyezése után értékes modellként szolgálhat az ipari szén-dioxid mentesítés felgyorsításához és kiterjesztéséhez.