Az IBM jelentése szerint a döntéshozók 88 százaléka szeretné növelni a fenntarthatóságot támogató informatikai befektetéseket a következő tizenkét hónapban. A kutatás azt mutatja, hogy komoly növekedési potenciál van ezen a területen – annak ellenére is, hogy az MI-adaptáció és a fenntarthatósági folyamatok monitorozása még jelentős kihívásokat tartogat a szervezetek számára.
Az IBM első, a vállalatok fenntarthatósággal kapcsolatos felkészültségét vizsgáló jelentése, a State of Sustainability Readiness Report 2024 adatai szerint az üzleti vezetők 88 százaléka tervezi, hogy a következő tizenkét tizenkét hónapban a fenntarthatóságot szolgáló technológiai befektetéseket eszközöljön. Az IBM megrendelésére a Morning Consult tanácsadó cég által készített riporthoz kilenc országban összesen 2790 üzleti vezetővel készítettek interjút. A dokumentumból egyértelműen kiderül, hogy sokon komoly lehetőségeket látnak a fenntarthatósággal kapcsolatos technológiai befektetésekben – annak ellenére is, hogy a mesterséges intelligencia (MI) megoldások adaptációja és a fenntarthatósági folyamatok nyomon követése egyelőre még kihívásokat okoz a cégek jó része számára.
Komoly lehetőségek vannak az MI-megoldások adaptációjában
A válaszadók kilencven százaléka szerint az MI-technológia nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy elérjék a fenntarthatósági céljaikat, igaz, 56 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy még nem használják ki igazán az ebben rejlő lehetőségeket. A fenntartható technológiai megoldások elterjedésének legnagyobb gátja az üzleti tervezés, a válaszadók 48 százaléka mondta azt, hogy ezeket inkább “egyszeri beruházásnak”, mint folyamatosan fejlesztendő infrastruktúrának tartják.
“A cégek hatalmas potenciált látnak az MI-ban, amely egyszerre segítheti a fenntarthatósági céljaik elérését és javíthatja az üzleti teljesítményüket, izgalmas látni, hogy ezek a törekvések összhangba hozhatók – mondta Christina Shim, az IBM fenntarthatósági vezetője. – Fontos, hogy a cégvezetők az MI-megoldások bevezetése során is törekedjenek a negatív környezeti hatások minimalizálására, de az adatok azt mutatják, hogy ezek a rendszerek mind a fenntarthatóság, mind a költségek visszaszorítása terén komoly lehetőségeket tartogatnak.
Továbbra is gondot okoz a KPI-k monitorozása
A fenntarthatósági eredmények monitorozása továbbra is komoly kihívást jelent a vállalatok számára, a megkérdezett vezetők több mint fele nyilatkozott úgy, hogy a kulcsfontosságú teljesítménymutatókra (KPI-k) vonatkozó adatok túlontúl “kiforratlanok”. A leggyakrabban vizsgált KPI-között a megújuló energiafogyasztást, a teljes energiafelhasználást és az újrahasznosítási mutatókat említették.
“Mindegy, hogy olyan szervezetekről van szó, amelyek csak most léptek rá a fenntarthatóbb működéshez vezető útra, vagy olyanokról, amelyeknek már komoly tapasztalatuk van ezen a területen, az adatok begyűjtése és súlyozása mindenképpen fontos a fenntarthatóbb gyakorlatok kialakításához – hangsúlyozta Kendra DeKeyrel, az IBM ESG-ért és Asset Management-ért felelős alelnöke. – A kutatásunk azt mutatja, hogy az üzleti vezetők tisztában vannak a fenntarthatóság adatalapú megközelítésének fontosságával – és hajlandók komolyan invesztálni azokba a technológiákba, amelyek felgyorsíthatják ezt a folyamatot.”