Egy új kutatás szerint a long covidnak legalább olyan katasztrofális következményei lehetnek, mint a 2008-as hitelválságnak

A long covid komoly terhet róhat a kórházakra és az orvosokra, ami a hazai közegészségügy sanyarú helyzetét ismerve különösen nyugtalanító lehet. Szakértők szerint ez a rendkívül makacs, alacsony felgyógyulási rátával bíró betegség hosszabb távon akár a globális fenntarthatósági célok elérését is veszélybe sodorhatja.

Egy friss tanulmány szerint a long covid legalább olyan negatív hatással lehet a globális gazdaságra – és így az emberek általános életkörülményeire, közérzetére, jólétére – nézve, mint a 2008-as hitelválság – írja a Candid.org.

“A Nature Medicine-ben közzétett tanulmány az eddigi legteljesebb elemzés, ami a pandémia kirobbanása óta készült, és az első olyan, amely rávilágít: a long covid nem csak az egyénekre és a közösségekre van pusztító hatással, hanem a közegészségügyi rendszereket is túlterhelheti, és súlyos gazdasági hatásai is lehetnek” – írja a lap Denis Naughtent, az ír parlament egyik alsóházi képviselőjét idézve.

Naughten kiemelte: a betegség különösen nagy terhet róhat az egészségügyre. “A long covidban szenvedő páciensek gyógyítása gyakran hosszadalmas kórházi kezelést igényel, és olyan specialisták bevetését, akik képesek kezelni a komplex tüneteket.”

A páciensek pénztárcája mellett az egészségügyi rendszereket és az államok költségvetését is megterhelheti

“Ez a megnövekedett terhelés tovább súlyosbítja az olyan sérülékeny egészségügyi rendszerekre nehezedő nyomást, mint amilyen az ír is, amely már ma is csak komoly nehézségek árán tudja ellátni a feladatait. Ez hosszabb várakozási időkhöz, az alapvető rákkezelések elodázásához, és megnövekedett költségekhez vezethet az egész szektorban” – hangsúlyozta a politikus.

Naughten szerint a long covid nem csak a páciensek pénztárcáját, hanem egyes országok költségvetését is nagyon megterhelheti. “A Nature Medicine-ben megjelent összefoglaló szerint a jelentős közvetlen költségek mellett az utógondozással és a szociális támogatással foglalkozó szervezetekre, illetve a rokkantnyugdíj-rendszerre is komoly financiális teher nehezedhet” – hangsúlyozta.

A jelentés szerint a long covidban szenvedő páciensek közel háromnegyede úgy érzi, állapota enyhébb vagy súlyosabb mértékben rontja az általános közérzetét, és minden negyedik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy kénytelen visszafogni a munkaidőn túli tevékenységeit csak azért, hogy meg tudja tartani a munkáját. “Mivel nagyon sokan kieshetnek a munkából, ez a betegség hosszútávon súlyos munkaerőhiányt is okozhat” – húzta alá az ír politikus. Naughten aláhúzta: a jelentésből egyértelműen kiderül, hogy a long covid hosszan elhúzódó hatásai komolyan ronthatják a munkaképességet, a produktivitást, és veszélyesen túlterhelhetik az egészségügyi dolgozókat is.

A magyar egészségügyre is veszélyt jelenthet

A jelentés kiemeli, hogy a long covid veszélye minden egyes újabb fertőzéssel nő. Sajnos, a gyógyulási arány viszont igen alacsony, az elmúlt két évben a betegek alig 7-10 százaléka épült fel teljesen. “Ez komoly egészségügyi veszéllyé teszi a long covidot, ami hosszú távon nem csak a nemzeti egészségügyi rendszereket és a gazdaságot, hanem a globális fenntarthatósági célok elérését is veszélybe sodorhatja” – hangsúlyozta Naughten.

A Nature Medicine-ben megjelent tanulmány következtetései már csak azért is nagyon aggasztóak, mert – ahogy az elmúlt években számos cikk és kutatás is rámutatott – a magyar közegészségügy továbbra is rendkívül rossz állapotban van: egyre romlik az infrastruktúra, egyre hosszabbak a várólisták, számos intézmény napi finanszírozási gondokkal küzd, ráadásul – ahogy idén májusban megjelent cikkében a G7 szakírója is kiemelte –, hosszú távon az állami adósságkonszolidáció sem oldhatja meg ezt a problémát.

Hasonló cikkek