Svájcot és Olaszországot az Alpok gleccsereinek olvadása kényszerítette a határkiigazításra.
Svájc és Olaszország kénytelen volt átrajzolni az Alpok egyik csúcsát kettészelő határukat – írja a Bloomberg. A történelmi határrevízióra azért volt szükség, mert a globális felmelegedés miatt olvadásnak indultak a környékbeli gleccserek.
A két ország megállapodott, hogy megváltoztatják a Matternhorn alatt húzódó határszakaszt; ez Európa egyik legmagasabb hegye, amely a svájci Zermatt régió és az olaszországi Aosta-völgy között húzódik.
Európa a világ leggyorsabban melegedő kontinense, nem csoda, hogy az itteni gleccserek rekordgyorsasággal húzódnak vissza. “A gleccserek gerincvonalai, a finn és a hóhatár a határ fontos szakaszait jelölik ki – írta közleményében a svájci kormány. – Ezek a képződmények a gleccserek olvadása miatt megváltoztak.”
A határ átrajzolása a híres zermatti síparadicsomot is érinti. A két ország megegyezett abban, hogy gazdasági érdekeiknek megfelelően módosítják a határt az olyan közkedvelt turistacélpontok közelében, mint a Testi Grigia, a Plateu Rosa, a Rifugio Carrel és a Gobba di Rollin. Egy svájci-olasz közös bizottság még 2023 májusában javasolta a határkiigazítást. Svájc múlt pénteken hivatalosan aláírta a megegyezést, már csak az olasz fél jóváhagyására várnak.
A Bloomberg emlékeztet arra, hogy a svájci gleccserek tavaly teljes térfogatuk közel négy százalékát elvesztették, ami a második legnagyobb gleccserolvadás volt a rekordot jelentő 2022-es hat százalékos zsugorodás után.