A rendszerszintű társadalmi problémák megoldásáért vonulnak az idei Pride-on

Magyarország legnagyobb emberi jogi tüntetését június 22-én rendezik, az idei rendezvénysorozaton a szexuális kisebbségek jogai mellett olyan problémákra is igyekeznek felhívni a figyelmet a szervezők, mint a rasszizmus, a lakhatási válság, az ökológiai krízis, a demokráciába vetett hit válsága, a homofóbia, a transzfóbia vagy a szexizmus.

Idén június 22-én tartják Magyarország legnagyobb emberi jogi tüntetését, a Budapest Pride felvonulást. A 29. Pride jelmondata a “Vedd vissza a jövőd!”; a szervezők azt remélik, hogy a felvonulással és az ahhoz kapcsolódó rendezvénysorozattal a szexuális kisebbségek jogai mellett olyan sokakat érintő társadalmi problémákra és az azokkal kapcsolatos megoldási lehetőségekre is ráirányíthatják a figyelmet, mint a rasszizmus, a lakhatási válság, az ökológiai krízis, a demokráciába vetett hit válsága, a homofóbia, a transzfóbia vagy a szexizmus.

Fotó: Dávid Imre

A felvonulás egy többhetes rendezvénysorozat tetőpontja lesz, a Budapest Pride hónapot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány június 7-22. között számos programmal – köztük egy, a Városháza Parkban rendezett kiállítással, képzésekkel, workshopokkal, női focikupával, “élő könyvtár” beszélgetésekkel, queer piknikkel, dokumentumfilm-vetítéssel és színházi előadással – készült az idei fesztiválra.

A felvonulás 14 óra körül indul a a Podmaniczky utca Bajcsy-Zsilinszky út felé eső részéről, a részvevők a Bajcsy-Zsilinszky úton és az Andrássy úton át vonulnak a Városligetbe, a Vajdahunyad vára előtti zöldterületen felállított Civil Faluhoz, ahol a korábbi évekhez hasonlóan beszédek, zenés-táncos előadások és drog show várja őket, a házigazda Karafiáth Orsolya író-költő lesz. A Civil Faluban több magyarországi civil szervezet – köztük a Háttér Társaság, a Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ Szekciója, az UNHCR ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és a Szexpozitív Egyesület, a TASZ, a Közélet Iskolája Alapítvány, a Bálint Zsidó Közösségi Ház Alapítvány, az Amnesty International Magyarország, a Marom Klub Egyesület és az AltAlap- Alternatíva Alapítvány/ Drog Stop Egyesület – képviselőivel is találkozhatnak a résztvevők.

Fotó: Dávid Imre

A Pride felvonulásokon évről-évre tömegek vesznek részt a világ olyan nagyvárosaiban, mint New York, Sao Paolo, Sydney, Tajpej, Amszterdamban, Torontó, Koppenhága, Madrid, vagy Reykjavík. Budapesten 1997-ben tartották az első felvonulást, a tavalyi rendezvényen a szervezők adatai szerint közel 35 ezren sétáltak-táncoltak végig a városon.

A részletes programot a rendezvény Facebook-oldalán nézheted meg.

Hasonló cikkek