Együtt többet tehetünk.

Részvételi tervezési módszerek – Social Design workshop a MOME együttműködésében

Mit jelent a részvételi kutatás és alkotás? Hogyan alkalmazhatunk kreatív, alkotói módszereket részvételi módon a társadalmi hatás érdekében?

Az alkalom során a MOME Social Design Hub kutatásain keresztül mutatjuk be a social design alapjait, a részvételi kutatási és alkotói módszerek alkalmazását és hasznosságát, különös tekintettel a közösségek bevonására és a hatásmérésre.

Ezután interaktív csoportos műhelyfoglalkozás keretében lesz lehetőségünk kipróbálni néhányat a megismert eszközökből, miközben azt is megvizsgáljuk, hogyan érdemes megválasztani ezeket a munka során, illetve hogyan adaptálhatóak ezek a konkrét nonprofitszervezetek sajátosságaihoz, gyakorlati munkájához.

Olyan kérdéseket érintünk majd, mint a design és kreativitás-alapú módszerek a részvételi kutatásban, alkotás-alapú módszerek alkalmazása és értékelése, illetve különböző társadalmi csoportok bevonása a döntéshozatalba kreatív eszközök használatán keresztül. Mivel számos szervezet dolgozik olyan csoportokkal, melyek a hétköznapi életük során nem feltétlenül alkalmaznak hasonló eszköztárakat, az ezzel járó kihívások megközelítésére is kitérünk.

Előadó: Csernák Janka social designer, tervező, kutató. 2020 óta kutat a MOME Innovációs Központ Social Design Hub tagjaként, doktori fokozatát a MOME-n szerezte szociális design és társadalmi nemek közötti egyenlőség témakörében. 2014 óta dolgozik a social design területén, ahol piaci alapú termék- és koncepciótervezőként és kurátorként szerzett tapasztalatai mellett jellemzően hátrányos helyzetű csoportok design alapú megközelítésével foglalkozik. Jelenlegi kutatásai a designeszközök hátrányos helyzetű női közösségekre és serdülő fiatalokra gyakorolt hatására összpontosítanak. Vendégelőadóként rendszeresen oktat Zágrábban (ALU), Gentben (KASK) és Tallinnban (EKA) interdiszciplináris social design kurzusokon, valamint hackathonok és nyári egyetemek során workshopokat tart, illetve alapítótagja a Social Design Networknek. Különböző projektjeivel 2014-ben és 2015-ben Magyar Formatervezési Díjban, 2013-ban pedig a Fondation Jacques Rougerie tervezői díjban részesült.

A MOME-ról: A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) küldetése, hogy design alapú tanulással, kutatással és a gyakorlati szakértelem alkalmazásával adjon válaszokat a 21. század égető kihívásaira. Az egyetem missziójának tekinti a közösség szolgálatát, a designtudatosság terjesztését, hogy hozzájáruljon Magyarország és Kelet-Közép-Európa gazdasági és kulturális ökoszisztémáinak fejlesztéséhez. Az egyetem Social Design Hubja a társadalmi kihívások, a migráció, az éghajlati válság, a városi együttélés, a nemek közötti egyenlőség és az egyenlőtlenségek problémáival foglalkozik, és a társadalmi innováció és a design közötti kapcsolatra összpontosító, részvételen alapuló, gyakorlati designkutatást végez.

A REGISZTRÁCIÓT LEZÁRTUK, AZ ESEMÉNY TELTHÁZAS!

Érdekel? Oszd meg másokkal is!

Esemény helyszíne:

Esemény részletei:

Esemény dátuma:

2024-09-26

Időpont:

09:00 -
12:00

Esemény helyszíne:

Gond-űző épület @ MOME campus 1121 Budapest, Zugligeti út 9-25.

Regisztráció:

A jelentkezés lezárult, az esemény teltházas.