Együtt többet tehetünk.

Mit tanultam a brüsszeli European Climate Pact eseményen?

Virág Dóra az EU Éghajlati Paktum nagyköveteként, a Hungarian Sustainability Professionals Network tagjaként és az Auróra Klímakert önkénteseként számolt be a European Climate Pact: Together in Action (Európai Klímaegyezmény: Együtt a cselekvésben) rendezvényről, amelyen a helyi cselekvési lehetőségek álltak a diskurzus középpontjában.

Két napot töltöttem Brüsszelben a European Climate Pact: Together in Action (Európai Klímaegyezmény: Együtt a cselekvésben) rendezvényen, ahol klímanagykövetek és elkötelezett szakemberek osztották meg tapasztalataikat és ötleteiket, hogy a globális kihívásokra helyi szinten találjunk megoldásokat. A két nap során inspiráló példákat, gyakorlati eszközöket és módszereket ismertem meg, amelyek segítenek abban, hogy közösségeinkben hatékonyabban dolgozzunk a fenntarthatóságért.

A beszélgetések és workshopok során – amelyeket fülig érő mosollyal hallgattam, és amelyeken aktívan vettem részt – egyértelművé vált: a klímaválságot nem egyéni szinten fogjuk megoldani, de a helyi közösségek ereje kulcsszerepet játszik a változásban. 

Virág Dóra az Auróra Klímakertben önkénteskedik (fotó: Fonó Róbert)

Önkéntesként vettem részt az eseményen, mert szívügyem, hogy a saját környezetem élhetőbb legyen – nemcsak most, hanem a jövő generációi számára is. Hiszem, hogy egy introvertált egyénként is nagy hatást lehet elérni, és ezt bizonyítani is szeretném. Az Auróra Klímakertben ezért vállalok egyre aktívabb szerepet: nemcsak a kerti munkákban és eseményszervezésben veszek részt, hanem a kert láthatóságának növelésében, kapcsolatépítésben és hosszú távú fejlesztésében is.

Ezeket a célokat szem előtt tartva vettem részt az esemény tematikus workshopjain, hogy a globális célokat helyi cselekvéssé alakíthassam. Ebben a cikkben olyan gyakorlati lépéseket osztok meg, amelyeket ott tanultam, és amelyeket bárki megvalósíthat a saját közösségében is.

Helyi kezdeményezések és közösségek ereje

Egy különleges, egyedi projektben veszek részt Budapesten: az Auróra Klímakertben önkénteskedem. Öt év alatt egy gyakorlatilag élettelen városi területet egészséges ökoszisztémává alakítottunk. Ezt a figyelemreméltó eredményt számtalan önkéntes odaadó munkájával, fáradhatatlan erőfeszítéssel, jelentős mennyiségű komposzttal és teljesen anyagi támogatás nélkül értük el.

Fontos számomra, hogy minél többen megismerjék ezt a kezdeményezést – nemcsak azért, hogy ellátogassanak hozzánk, hanem hogy inspirációt merítsenek, és a saját környezetükben is hasonló zöld oázisokat hozzanak létre.

Az eseményen olyan workshopokat kerestem, amelyek gyakorlati tudást adtak, emellett pedig segítettek a kapcsolatépítésben is, így a networking lehetőségeit is ki tudtam használni. 

Helyi kezdeményezésekből szerencsére rengeteg van! Ha változást szeretnénk elérni, nem kell feltétlenül mindent a nulláról kezdenünk. Érdemes inkább csatlakozunk egy olyan, már létező közösséghez, amelynek céljai és értékei közel állnak hozzánk. Így közösen sokkal erősebb hatást érhetünk el.

Adatok a fenntarthatóságért: közösségi tudomány a gyakorlatban

Az esemény egyik legizgalmasabb témája az volt, hogy már meglévő eszközökkel hogyan tudunk hatást gyakorolni. A European Citizen Science Association (ECSA) szerint a közösségi tudományos adatok jelentős mértékben hozzájárulnak a fenntarthatósági kutatásokhoz. Egy 2020-as tanulmány például kimutatta, hogy ezek az adatok az SDG-k (Fenntartható Fejlődési Célok) indikátorainak 33 százalékának monitorozásában segíthetnek. 

European Climate Pact: Together in Action esemény, 2025. március 19., Brüsszel

Ez azt jelenti, hogy mi magunk is aktívan hozzájárulhatunk a tudományhoz és a fenntarthatósági megoldásokhoz. Néhány applikáció, amit bárki elkezdhet használni:

  • iNaturalist – Az Auróra Klímakert biodiverzitásának nyomon követésére is használjuk. Minél többen rögzítik a megfigyeléseiket a kertben, annál pontosabb adatbázist tudunk létrehozni, és annál jobban tudjuk lekövetni a kert pozitív hozzájárulását a biológiai sokféleség növeléséhez
  • eBird – Madármegfigyelőknek tökéletes, segít nyomon követni a madárpopulációkat
  • Global Mosquito Alert – Egy globális közösség, amely a szúnyogok által terjesztett betegségek ellen küzd, és adatokat gyűjt ezekről

Hogyan érhetünk el igazi változást?

Akár egy közösség létrehozását, akár egy rövid akciót tervezünk, ahhoz, hogy tényleges változást érjünk el, alapvetően hasonlóan kell gondolkodnunk. Kulcsfontosságú a partnerségek és kapcsolatok kiépítése, a média bevonása, valamint az, hogy az akciónk kreatív, szórakoztató és figyelemfelkeltő legyen. Fontos szempont még, hogy egy kezdeményezés tartós, reprodukálható, jól időzített, adatvezérelt és akár bomlasztó (disruptive) legyen.

Ezt olyan jó példákon keresztül mutatták be, mint például a World Cleanup Day. Ezt a világméretű mozgalmat Heidi Solba indította Észtországból, egy olyan egyszerű, naiv kérdéssel, hogy “mi lenne, ha egy nap alatt kitakarítanánk az egész országot?”.

World Clean Up, 2022, Észtország

Több mint 50 ezer ember fogott össze (az ország teljes lakosságának 5 százaléka), és – öt óra alatt összegyűjtve több mint 10 ezer tonna hulladékot – valóban kitakarította az egész országot. 

Majd megkérdezték:  “mi lenne, ha egy nap alatt kitakarítanánk az egész világot?”.

Azóta a kezdeményezés globálissá vált, és évente emberek milliói vesznek részt benne világszerte. 

Egy akció sikerességét több tényező alapján mérhetjük: médiavisszhang, az akció során kialakult új kapcsolatok, résztvevők száma és aktivitása, illetve a döntéshozókkal való interakciók száma és eredményessége is kulcsfontosságú.

Környezetbarát utazás

Az eseményre vonattal utaztam, hogy csökkentsem a környezeti terhelést. Bár az utam nem közvetlenül Budapestre vezet vissza, az egyszerűség kedvéért a budapesti oda-vissza útvonallal számoltam.

Az OBB (Osztrák Szövetségi Vasutak) kalkulátorát és a tipikus fapados repülőjáratok CO₂-kibocsátását használva a következőket számoltam:

Vonat: A Budapest – Brüsszel oda-vissza út körülbelül 11,09 kilogramm CO₂-kibocsátást jelent utasonként.

Repülő: Ugyanez a távolság repülővel körülbelül 643,53 kilogramm CO₂-kibocsátást eredményezne utasonként.

A választásommal több mint 600 kilogramm szén-dioxid kibocsátást takarítottam meg, és így 98,28 százalékkal alacsonyabb kibocsátást értem el, mint a repülővel való utazással tettem volna.

Záró gondolatok

Egyénként és közösségként is rengeteg eszköz áll rendelkezésünkre, hogy fenntarthatóbbá tegyük a világot. A legfontosabb pedig az, hogy cselekedjünk – akár kis lépésekben is, de folyamatosan.

Én a brüsszeli eseményről hazatérve még inkább hiszek abban, hogy helyi szinten tudjuk elérni a legnagyobb változást. Az itt tanultakat pedig már most elkezdtem beépíteni a mindennapi aktivizmusomba.

Az egyéni csatlakozás részleteiről a Climate Pact hivatalos weboldalán lehet tájékozódni, vagy lépj velem kapcsolatba.

Bármilyen kicsinek is gondoljuk, minden cselekedet számít!

Hasonló cikkek