Az EEA szerint valószínű, hogy az Unió nem fogja tudni teljesíteni 2030-ra kitűzött vállalásai többségét. A kontinens fogyasztói lábnyoma tovább nőhet, de a karbonmentesítéssel, a körforgásos gazdaságra való átállással, a biogazdálkodás fellendítésével és még számos fontos célkitűzéssel komoly problémák vannak.
Több, mint valószínű, hogy az Európai Unió nem fogja tudni teljesíteni a 2030-ra kitűzött zöld célkitűzéseit – figyelmeztet legújabb jelentésében az Európai Környezetvédelmi Hivatal (European Environment Agency, EEA). Az EU határozott célja, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának radikális csökkentésével, a körforgásos gazdaságra való átállással, a megújuló energiaforrások széleskörű elterjesztésével, a biogazdálkodás fellendítésével és egyéb, a fenntarthatóságot és környezet megóvását célzó fejlesztésekkel az évszázad közepére a világ első “klímasemleges kontinensévé” tegye Európát.
A jelentés – amelynek szomorú aktualitást kölcsönöz, hogy az elmúlt hónapok kereskedelmi és geopolitikai feszültségei épp elterelik Brüsszel figyelmét a zöld kérdésekről – az európai Green Deal keretében lefektetett 28 kulcsfontosságú cél teljesülését vizsgálta, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésétől az újrahasznosításon át a természeti károk enyhítéséig. Mint készítői írták, ebből a 28 célból a jelen állás szerint legfeljebb nyolc teljesülhet a kitűzött határidőig. “Az elkövetkező években a legtöbb ilyen indikátor esetében jelentősen fokozni kell a fejlesztés ütemét – írta közleményében az EEA. – Európa energia-, mobilitási, mezőgazdasági és ipari rendszereinek mélyreható átalakítására és épített környezetünk fenntarthatóbbá tételére van szükség.”
A jelentés a 2022 márciusában elfogadott nyolcadik környezetvédelmi cselekvési program keretében elért eredményeket vizsgálta. A program célja, hogy koordinálja az európai Green Deal hosszútávú céljainak implementációját. A dokumentum “legaggasztóbb” megállapításai az európai termeléssel és fogyasztással együttjáró környezeti terhelésről szólnak: az EEA szerint félő, hogy az Unió fogyasztási lábnyoma nemhogy csökkenni, hanem növekedni fog 2030-ig. A legnagyobb veszélyben a karbonmegkötéssel, körforgásos gazdasággal, organikus mezőgazdasággal és a fogyasztás csökkentésével kapcsolatos célok vannak, de számos másik cél is csak nehezen teljesíthető – a biodiverzitás megóvásától a nitrátszennyezés csökkentéséig.