Az alapítvány célja, hogy egyszerűbbé tegye a gyerekvédelmi jelzőrendszerben való eligazodást, és segítsen választ találni az olyan kérdésekre, mint hogy kinek, mikor és milyen körülmények között jelezhetjük, ha úgy gondoljuk, hogy egy kiskorú bajban van.
Új alkalmazást/interaktív weboldalt indított a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány. A hintalovon.hu/bantalmazas-info/ oldalon olyan információkat találhatunk, amelyek segíthetik az eligazodást a gyerekvédelmi jelzőrendszer bonyolult szövedékében. “A gyermekvédelmi jelzőrendszer továbbra is az egyik legfontosabb forrás, ahonnan a szakemberekhez eljuthat az az információ, ha egy gyerek nincs jól. De a gyermekvédelmi jelzést megtenni nagyon sokszor nem könnyű” – írja az alapítvány.
Közleményük szerint az új alkalmazás a gyerekvédelmi szakembereknek és az aggódó felnőtteknek egyaránt segítséget nyújt. Részletesen elmagyarázza, hogyan lehet felismerni a gyerekekkel szembeni rossz bánásmód egyes formáit, mik a bántalmazás legszembetűnőbb jelei, és abban is segít, hogy hogyan lehet a 2024-ben megváltozott jogi előírásokat a gyerekek érdekében alkalmazni.
A gyermekjogi szervezet szerint sok a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy mikor, mit és pontosan kinek kell jeleznünk, ha úgy gondoljuk, egy kiskorút veszély fenyeget. „A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy olyan hálózat, aminek szakemberek és aggódó felnőttek is a részei. Ezen a rendszeren keresztül érkezik az információ, ha egy gyerek bajban van, bántalmazzák, vagy bármilyen okból veszélybe kerül az egészséges fejlődése” – írják. A gyermekvédelmi szakemberek – köztük a védőnők, a gyerekorvosok és a tanárok – kötelesek jelezni, ha bántalmazást tapasztalnak, sőt, felelőssége is vonhatók, ha nem kérnek segítséget a gyerekek érdekében. A laikusok, aggódó felnőttek ezzel szemben maguk dönthetnek arról, hogy tesznek-e bejelentést, ha például azt tapasztalják, hogy a szomszédjukban egy gyereket rendszeresen bántalmaznak, vagy egyedül hagynak a szülei.
“Fontos, hogy bárki jelezheti, ha tudomására jut egy gyerek veszélyeztetése, vagy felmerül benne ennek a gyanúja, mert a szakemberek nem tudnak mindenhol ott lenni. A legtöbb gyereket a saját családjában, a saját otthonában bántják, amiről a környezetükben élők tudnak, de gyakran a szakemberek nem” – hangsúlyozzák. A gyermekjogi alapítvány kiemeli: vannak, akik azért nem értesítik az illetékes szerveket, mert azt gondolják, nem az ő dolguk, felelősségük bejelentést tenni – de olyanok is, akik nem tudják, hogyan tehetik ezt meg. Úgy látják, sokszor a szakembereknek is gondot okoz, hogy eldöntsék, cselekedniük kell-e, és ha igen, pontosan kivel és milyen információkat kell közölniük.
A Hintalovon oldala egyszerű, könnyen átlátható lépésekben igyekszik segítséget adni a szakembereknek és a laikusoknak. A felhasználók kiválaszthatják a foglalkozásukat, megadhatják a helyzetüket, és azt, hogy milyen gyereket veszélyeztető tényezőről, bántalmazásról szereztek tudomást, mit gyanítanak. Az alkalmazás ezután tájékoztatja őket arról, hogy szükséges-e jelzést tenniük, és ha igen, kinek, milyen tartalommal kell elküldeniük azt.
Az alapítvány szerint nem szabad eltitkolni, hogy maga a gyerekvédelmi jelzőrendszer sem működik tökéletesen. “Vannak jelzések, amelyekre nem megfelelő reakció érkezik a gyermekvédelem részéről, vagy egyáltalán nem történik semmi. De mindez nem mentesít minket a felelősség alól: ha felmerül egy gyermek veszélyeztetésének gyanúja, azt jelezni kell – hiszen a hallgatás csak a bántalmazónak, a gyermeket veszélyeztető személynek kedvez. A jelzéssel viszont esélyt adunk!” – emelik ki.