Együtt többet tehetünk.

Hiába a politikai bizonytalanság, a vállalatvezetők többsége elkötelezett a fenntarthatóság mellett 

Egy friss jelentés szerint a vállaltok 85 százaléka tervezi, hogy folytatja a klímaváltozással kapcsolatos adatszolgáltatást. A topmenedzserek 97 százaléka szerint a fenntarthatósági jelentéstétel már rövidtávon is komoly üzleti előnyökkel járhat.

A Workiva friss kutatásában azt írja, hogy a vállalatvezetők az egyre bizonytalanabbá váló politikai környezet ellenére is hisznek a fenntarthatóságban.

A globális SaaS szolgáltató felmérése szerint: 

  • a topmenedzserek 97 százaléka gondolja úgy, hogy a fenntarthatósági jelentéstétel már két éven belül jelentős üzleti előnyökhöz juttathatja a cégét
  • a vállalatok 85 százaléka tervezi, hogy a politikai változásoktól függetlenül folytatja a klímaadat-szolgáltatást
  • az intézményi befektetők 93 százaléka inkább fektetne olyan vállalatokba, amelyek integrált pénzügyi és fenntarthatósági jelentéseket készítenek.

Elkötelezett cégek és országok

Az elemzés azt mutatja, hogy a cégvezetők továbbra is elkötelezettek a fenntartható gazdaság mellett. Az elmúlt évben több mint tízezer cég és szervezet tűzött ki maga elé tudományos megalapozottságú dekarbonizációs célokat, ami jelentős, éves szinten 29 százalékos emelkedést jelent. Az politikai vezetők többsége is hasonló elkötelezettséget mutat: annak ellenére, hogy a Trump-kormány látványosan hadat üzent a klímaváltozás elleni harcnak és a zöld-energiának, huszonnégy amerikai állam és több, mint 190 ország továbbra is igyekszik tartani magát a Párizsi megállapodásban vállalt kötelezettségeihez.   

“Az ügyvezetőknek most olyan döntéseket kell hozniuk, amelyek hosszú évekre meghatározzák a cégük jövőjét – nyilatkozta Julie Iskow, a Workiva CEO-ja. – A megbízható pénzügyi és fenntarthatósági jelentéstétel nem egyszerű kötelezettség, hanem olyan stratégiai megközelítés is egyben, amely jelentősen mérsékelheti a kockázatokat, fokozhatja a vállalati teljesítményt, és erősítheti a befektetői bizalmat.”

Szemléletváltás a stratégiaalkotásban

A jelentés készítői hangsúlyozzák: a befektetők számára is egyre fontosabbá válik a transzparencia. A szakemberek 92 százalékának a jelentésekben szereplő adatok pontossága a legfontosabb – igaz, a vállalatvezetők közel egynegyede elismeri, hogy nem bízik meg teljes mértékben a cége pénzügyi kimutatásaiban.

A megbízható és integrált riportolás iránti igény igazi szemléletváltozást hozhat a vállalati stratégiaalkotásban. “A piac visszajelzései egyértelműek. A haladó gondolkodású vállalatok nem késlekednek, hanem elkötelezik magukat a tudományosan megalapozott célok és a szigorú jelentéstétel mellett” – jelentette ki Tennie Whelan közgazdász-szociológus, az NYU Stern Center for Sustainable Business alapítója. 

A Workiva kutatói szerint az integrált jelentéstétel üzleti előnyei egyértelműek:

  • a cégvezetők 97 százaléka szerint a pénzügyi és fenntarthatósági adatok összevetése segít azonosítani a teljesítménybeli hiányosságokat, és új növekedési lehetőségeket nyit meg
  • az olyan európai uniós szabályozások, mint a CSRD, jelentősen felgyorsíthatják az adaptációt

Jobb döntéshozatal és nagyobb nyereség

“A CSRD olyan változásokat hoz, amelyek lehetővé teszik, hogy az eddiginél jóval magasabb szinten kezeljük és riportoljuk a fenntarthatósággal kapcsolatos törekvéseinket” – vélekedett Ida Bohman Steenberg, a Tietoevry fenntarthatósági igazgatója. – A CFO- és CSO-csapatok munkájának összehangolása nagyban támogathatja a döntéshozatalt és a hosszútávú értékteremtést.”

Boham Steenberg véleményét Maher Al-Haffar, a CEMEX pénzügyi CFO-ja is osztja. “A fenntarthatóság különösen fontos, hiszen hozzájárul a vállalkozások nyereségességéhez – mondja. – Pénzügyi igazgatóként különösen fontosnak tartom, hogy számszerűsíthető és modellezhető adatokkal lássam el a befektetőket.”

Hasonló cikkek