Együtt többet tehetünk.

Márciusi ESG-összeállítás: társadalmi egyeztetés a törvénymódosításról

Az Omibusz-jogszabálycsomagok komoly hatással lehetnek a hazai cégek jelentéstételi tevékenységére. Az EU tanácsadó testülete önkéntes szabvánnyal könnyítené meg a KKV-k fenntartható finanszírozáshoz jutását. Fertetics Mandy, az ország egyik első fenntarthatósági menedzsere azt reméli, hogy a cégek nem áldozzák fel a fenntarthatóságot a rövid távú versenyképesség és növekedés kedvéért. A legfontosabb márciusi ESG-cikkek röviden.

Ahogy a február, úgy a március is számos érdekes fejlemény tartogatott ESG-fronton.

A Hungarian Sustainability Professionals Network (HSP Network) szakmai reggelijén a hulladékcsökkentés és a körforgásos gazdaság lehetőségeiről beszélgettek a résztvevők: ahogy Litkai Gergely jogász, humorista az esemény bevezetőjében elmondta, a legfrissebb adatok elég gyászos képet festenek a területről, minden erőfeszítésünk dacára tovább nő a természetből kinyert anyagok és ezzel a hulladék mennyisége.

Fotó: Eördögh Lola – Hello Nonprofit

A Litkai előadását követő szakértői kerekasztal-beszélgetés résztvevői arra keresték a választ, hogy “hol tart a hulladékgazdálkodás”: a szakértők – köztük Ferenczi Attila, a Reco Waste Management alapító-ügyvezetője, Runtág Tivadar, a MOHU operatív vezetője, Szőnyi Zoltán, a Dunapack-Packaging értékesítési vezetője és Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország Kft. munkatársa többek között a szelektív hulladékgyűjtésről és az újrahaszanosításról, az EPR-díj bevezetéséről, valamint a környezettudatosság társadalmi aspektusairól beszélgettek.

A szakmai reggeli egyik újdonsága az volt, hogy a SIXAGON Nonprofit Kft. szervezésében ezúttal online már a Debrecenben és környékén élő tagok és érdeklődők is bekapcsolódhattak az eszmecserébe, ők kivetítőn keresztül követhették a beszélgetést.

Az eseményről készült beszámolónkat itt találod.

Márciusi hír, hogy az Európai Unió egyik fontos tanácsadó testülete, a Fenntartható Pénzügyi Platform (Platform on Sustainable Finance – PSF) egy új önkéntes szabvány bevezetésével támogatná az európai KKV-kat, hogy a jelenleginél könnyebben jussanak fenntartható finanszírozáshoz. Indoklásukban kiemelik, hogy az európai zöld átmenet szempontjából alapvető fontosságú KKV-k az EU GDP-jének több mint felét termelik meg, és az ipari kibocsátás közel 63 százalékáért felelnek – ezért is lenne fontos, hogy előteremthessék az ökológiai és digitális átálláshoz szükséges forrásokat.  

Fotó: Unsplash

A hatályos európai taxonómia-rendeletet elsősorban a nagyvállalatok igényei és lehetőségei szerint állították össze, ami nagyban megnehezíti a KKV-k helyzetét, és hátráltatja a finanszírozásukat. A PSF által javasolt új szabvány jelentősen megkönnyítené a folyamatot: lehetővé téve, hogy a kisebb vállalatok önkéntes módon, átláthatóan és hatékonyan hozzák nyilvánosságra a fenntarthatósági adataikat. 

Az ESF javaslatáról szóló hírünket itt olvashatod.

Miklós Eszter kollégánk, a Hellononprofit.hu szerkesztője márciusban fontos, számos fenntarthatósági és ESG-szempotból is meghatározó kérdést érintő interjút készített Fertetics Mandy-val, az Alternate Tanácsadó Kft. alapító-ügyvezetőjével, portálunk rendszeres vendégszerzőjével. Mandy Magyarország egyik első és legtapasztaltabb fenntarthatósági szakembere, és mint ilyen, olyan rálátással rendelkezik erre a rendkívül bonyolult és szerteágazó területre, mint kevesek. Az interjúban mesélt többek között arról, hogy hogyan került kapcsolatba a fenntarthatósággal; hogyan alakult a CSR hazai története; mennyiben más egy nonprofit szervezetnél, egy nagyvállalatnál, illetve a saját független tanácsadó cégénél foglalkozni ezzel a témával. Részletesen beszélt a fenntarthatósági menedzserek feladatairól és felelősségéről, ahogy arról is, hogy hogyan igyekszik átadni a tudását a Sustainable Business Academy (SBA) hallgatóinak. 

Fertetics Mandy (Fotó: Alternate Tanácsadó Kft.)

A szakember úgy látja, a következő évek legnagyobb kihívása az lesz, hogy hogyan ébresszük rá a cégeket arra: nem szabad a rövidtávú versenyképesség és növekedés kedvéért feláldozniuk a stabil és fenntartható működést. “Az előttünk álló években egy olyan transzformációt kellene önkéntes alapon magunkon végigvinnünk, amire nem vagyunk felkészülve sem mentálisan, sem társadalmilag, sem üzletileg, sehogy. Kérdés, hogy mi lesz az, ami mégis rávesz minket, ami képes átlendíteni, egy másik szintre emelni, új megközelítéseket hozni” – hangsúlyozta.

Miklós Eszter Festetics Mandyval készült interjúját itt olvashatod.

Magyarországon március 21-én kezdődött az ESG-törvény módosításáról szóló társadalmi egyeztetés. Miklós Eszter a HSP Network szakértőit kérdezte arról, milyen közvetlen és közvetett hatásai lehetnek a tervezett változtatásoknak, hogyan hathat mindez a KKV-kra, a magyar és az uniós szabályozás harmonizációjára és az ESG-tanácsadók munkaerőpiaci helyzetére. Az összeállításban Bagyura András, a Forvis Mazars Fenntarthatósági Szolgáltatások területének vezetője, Dr. Szalay Rita, a PwC vezető ESG szakértője, Kelemen Viktor, a Bureau Veritas, District Sales & Marketing igazgatója, Pilter Zoltán, Pilter Consult Kft. Vezetője és Lévai Gábor, a HSP Network és az SB Academy alapítója osztotta meg gondolatait a törvénymódosítás várható hatásairól.

Dr. Szalay Rita és Bagyura András a HSP Network Mi a jó adat? ESG, riporting és a hétköznapok c. szakmai reggelijén, 2024. november 7-én (Fotó: HSP Network)

A szakértők egyetértettek abban: pozitív változás, hogy a nagyvállalatoknak több idejük lesz a jelentéstételre való felkészülésre, az adminisztratív terhek csökkentése pedig jó hatással lehet a versenyképességre – igaz félő, hogy a kitolt határidők miatt a cégek nem fognak időben felkészülni az adatszolgáltatásra, és esetleg a fenntarthatóbb működést célzó fejlesztéseiket is elnapolhatják.

Abban is egyetértettek, hogy a KKV-k terhein sokat enyhíthet az új szabályozás. Lévai Gábor kiemelte: az ő esetükben az innováció és üzleti modellváltás irányait határozhatja meg a nagyvállalati ügyfeleik fenntarthatósággal kapcsolatos elvárásrendszere, ennek az adatszolgáltatás csak kísérő jelensége. „Ezért a KKV-k versenyképessége nemhogy csökken, hanem nő az ilyen elvárásoknak való korábbi megfeleléssel.” 

Mind mondták, egyelőre attól sem kell tartani, hogy az ESG-képzésekről kikerülő szakemberek tömegével munka nélkül maradnak. Ennek ellenére lehet “egy-két szűk esztendeje” a tanácsadóknak, és az is előfordulhat, hogy néhányan “szögre akasztják” a kalapjukat, de “az igazán elkötelezett cégeket ez a lassítás nem fogja eltántorítani a gyorsabb átalakulástól”.

A HSP Network szakértőivel készült összeállításunkat itt olvashatod.

Hasonló cikkek