Együtt többet tehetünk.

Egy nonprofit is lehet profi: A Scale Impact nonprofitoknak szervezett workshopján a cég Reziliencia modelljét ismerhették meg a résztvevők 

A szervezeti önismeret és reziliencia nagyban hozzásegítheti a nonprofitokat ahhoz, hogy stabilan és sikeresen működjenek. A Dumaszínházban tartott interaktív workshopon a Scale Impact munkatársai és a szervezetek fejlesztésében résztvevő szakértők, mentorok beszélgettek a hasznos környezeti és társadalmi munkát végző szervezetek fejlesztésének lehetőségeiről.

A Scale Impact Nonprofit Kft. március 6-án tartotta legújabb, a nonprofit szervezetek képviselőinek rendezett interaktív workshopját, amelyen a szervezeti önismeret és reziliencia fontosságáról, valamint a nonprofitok fenntartható működését lehetővé tévő fejlesztésekről beszéltek a cég munkatársai és a meghívott szakértők, mentorok. 

Lévai Gábor, a Scale Impact alapító-vezetője bevezető előadásában a nonprofit szervezetek reziliens működéséről és a cég szakemberei által kidolgozott Reziliencia modellről beszélt. Mint mondta, egy kellőképp ellenálló szervezet képes arra, hogy stabilan és fenntarthatóan működjön, hogy alkalmazkodjon a gyorsan változó, volatilis környezethez, hogy jól reagáljon a váratlan eseményekre, és bizonytalan körülmények között is folytatni tudja a tevékenységét. 

Fotó: Eördögh Lola – Hello Nonprofit

Lévai hangsúlyozta: a Scale Impact modellje 8+2 pilléren alapul, ezek a szervezeti kultúra, a menedzsment, a prudencia, vagyis a jogi megfelelőség, az átláthatóság, a pénzügyi és szakmai stabilitás, a beágyazottság, a környezeti fenntarthatóság, illetve a stratégiai működés és a hatásmérés. “A hatásmérés fontosságát sokan alábecsülik, pedig nem csak a donorok, támogatók toborzását és a velük való hosszútávú kapcsolatok kiépítését, hanem a szervezetek belső folyamatainak nyomon követését, értékelését és fejlesztését is lehetővé teszi” – emelte ki. A szakember szerint a nonprofitok kiegyensúlyozott és prosperatív működésének fontos feltétele az is, hogy saját bevételtermelő képességgel – termékekkel vagy szolgáltatásokkal – rendelkezzenek, hiszen ez alapozhatja meg a rugalmasabb és kiszámíthatóbb, külső körülményeknek kevésbé kitett munkát. A Scale Impact 2024-ben a Visa-val közösen egy rendkívül sikeres programot is indított a nonprofit szervezetek bevételteremtő képességének erősítéséért, a Social Business 2024 empowered by Visa kezdeményezés keretében olyan civil szervezetek projektjeit fejlesztették, mint az Alba Mentor Humán Szolgáltató Alapítvány, a Humusz Szövetség, a Köfe Közösségfejlesztők Egyesülete, a TÁP színház, vagy a Világszép Alapítvány. “Ez a program is megmutatta, hogy a nonprofitok képesek arra, hogy olyan termékeket és szolgáltatásokat dolgozzanak ki, és dobjanak piacra, amik az üzleti vállalkozások számára is hasznosak, érdekesek és értékesek lehetnek” – emelte ki Lévai Gábor.  

A nonprofitoknál a vállalatok számára is értékes tudás gyűlik össze

Lévai előadása során a nonprofit szervezetek résztvevő munkatársait is bevonta a szakmai párbeszédbe. Mint kiderült, jó részük hallott már a reziliencia fontosságáról – de sajnos csak kevés szervezetnek van ideje, erőforrása arra, hogy érdemben elemezni, nyomon követni és fejleszteni tudja a saját működését. Ebben is segíthet nekik a Scale Impact kétéves fejlesztési programja, amelynek keretében egy kérdőív kitöltése után a cég szakemberei ingyenes konzultációt biztosítanak a pályázó szervezeteknek, és ha megfelelnek a pályázati feltételeknek, és képesek megfelelő időt, energiát és egy minimális, tíz százalékos önrészt allokálni a fejlesztéshez, összekapcsolják őket a céljaiknak, szakmai profiljuknak megfelelő vállalati partnerekkel, akik sok esetben nem csak pénzt, hanem a forprofit szférában szerzett tudást és pro bono szakértői kapacitást is biztosítanak nekik ahhoz, hogy hatékonyabbá, fenntarthatóbbá tegyék a működésüket, megerősítsék a szervezetük, kommunikációs- és marketing-képességeit, továbblépezzék a vezetőiket, prudensebbé és átláthatóbbá tegyék a folyamataikat, saját termékeket, szolgáltatások vezessenek be. “Nem szabad elfelejtenünk, hogy a nonprofit szervezeteknél is rengeteg olyan tudás és szakértelem gyűlik össze, ami napról-napra fontosabb lesz a környezeti és társadalmi fenntarthatóságot és a stakeholdereik érdekeit fontosnak tartó piaci vállalatok számára. Értékes, piacképes tudás, amit a nonprofitok »áruba bocsáthatnak« – úgy, hogy az ne csak a piaci oldalról érkező megrendelőik, hanem a maguk számára is hasznos és profitábilis legyen” – mondta Lévai.

Fotó: Eördögh Lola – Hello Nonprofit

A hazai nonprofitok egyik legfontosabb problémája, hogy nem tudják monitorozni a működésüket

A workshop második részében Kovách Eszter szociológus, a Scale Impact vezető munkatársa, Égető Tímea, a Simpact hatásméréssel foglalkozó szakértője, Rohrböck Kinga, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány ügyvezetője, Mosolygó-Varga Bianka, a Remote Assistant alapítója és a Scale Impact digitális fejlesztésért felelős szakembere és Pataki Anna folyamatfejlesztési szakértő beszélgetett a nonprofit szervezetek fejlesztésével kapcsolatos tapasztalatokról és tanulságokról; a kerekasztalt Lévai Gábor moderálta. A résztvevők számos nonprofit szervezet sikeres fejlesztési programjában vettek részt, köztük olyanokéban is, mint a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, amely a Jalsovszky Ügyvédi Irodával együttműködésben vett részt a Scale Impact programjában, a Cseriti Adománybolt, vagy a Nevetnikék Alapítvány.

Kovách Eszter szerint a hazai nonprofit szervezetek egyik legnagyobb problémája, hogy nem tudják érdemben mérni, monitorozni a saját működésüket – és vele a társadalmi-környezeti hatásukat. “Nem tudják felmérni, pontosan milyen területeken szorulnak fejlesztésre, ami nagymértékben rontja a hatékonyságukat” – emelte ki. Véleményét Égető Tímea is osztotta. A Simpact szakembere sokáig a forprofit szektorban dolgozott, ahol, mint mondta, “Sokkal keményebb elvárásoknak kellett megfelelnünk, mint a nonprofit közegben.” Az üzleti szcénában szerzett tapasztalatait az impact szervezetek hatásmérésében is igyekszik kamatoztatni. “Aligha van nagyobb érték, mint az, ha rálátunk arra, hogy mik az erősségeink és mik azok a területek, ahol fejlesztésre szorulunk” – hangoztatta.

Fotó: Eördögh Lola – Hello Nonprofit

Rohrböck Kinga elmondta, a Scale Impact kétéves fejlesztési programja komoly terheket rótt az alapítványra. “De megérte. Minden, a programban résztvevő szakemberek által javasolt fejlesztést igyekeztünk azonnal implementálni is, ami megsokszorozta a működési hatékonyságunkat” – fejtette ki. Pataki Anna szerint a mentorálas komoly segítséget jelent a szervezeteknek. “Mi vagyunk azok, akik hidat képezünk a cégek és a támogatott szervezetek között, az a feladatunk, hogy tolmácsoljunk a résztvevő felek között, és személyes segítséget nyújtsunk az egyes fejlesztési lépések bevezetéséhez” – mondta.

Mosolygó-Varga Bianka a digitális fejlesztések fontosságáról beszélt. “Sok nonprofit szervezet sajnos még ma sem használja az olyan hatékonyságnövelő informatikai megoldásokat, mint amilyenek a CRM-rendszerek, vagy az online projektmenedzsment-megoldások. Pedig ez nagyban megkönnyítené a működésüket, és javítaná az eredményességüket” – mondta.

Felelőség és lehetőség

A workshop utolsó harmadában a résztvevő nonprofit szervezetek a Scale Impact szakértői segítségével próbálták megfogalmazni a működésükkel kapcsolatos legfontosabb alapvetéseket és problémákat. A közös projektmunka legfontosabb tanulsága az volt, hogy a fiatal szervezetek egy része számára az is problémát okoz, hogy meghatározza a legfontosabb céljait és áttekintse a lehetőségeit: hogy közösséget és támogatói bázist építsen. Az érettebb szervezetek a fundraisinget, a jogi megfelelőséget, a gyorsan változó és éppen ezért nehezen követhető szabályozói környezetet, illetve a hatékony kommunikáció nehézségeit említették. Visszatérő probléma a hatásmérés is – ahogy az is, hogy sok szervezet nem tudja, hogyan aktivizálhatná kellőképp a stakeholdereit. 

Fotó: Eördögh Lola – Hello Nonprofit

A workshop tanulságai azt mutatták, hogy a hazai nonprofit szervezetek még számos területen fejlesztésre szorulnak. Szerencsére, egyre több forprofit érzi úgy, hogy nem csak felelősséget, hanem lehetőséget is jelent a számára az, ha a környezeti-társadalmi szempontból fontos tevékenységet folytató szervezetek működésébe invesztál. 

A Scale Impact egy a napokban átfogó kutatást indított, hogy felmérje a nonprofit szervezetek vezetőinek helyzetét és jövőképét. (Ha szeretnél részt venni ebben a kutatásban, töltsd ki rövid kérdőívünket.)

A cég a Hello Nonprofittal közösen nonprofit vezetői klubot szervez, a kutatásban résztvevők ingyenesen vehetnek részt első, április 3-án rendezett beszélgetésünkön.

Hasonló cikkek