Antonio Guterres félelmeit a Meteorológiai Világszervezet és az EU Kopernikusz Intézetének mérései is alátámasztják. Nagyon úgy néz ki, hogy 2024 lesz minden idők legforróbb éve.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) adatai szerint az idei lehet minden idők eddigi legmelegebb éve. Antonio Gueterres, az ENSZ főtitkára az X-en közzétett bejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy ha nem teszünk komoly lépéseket a globális felmelegedés enyhítéséért, annak súlyos következményei lehetnek. “Az emberiség felperzseli a bolygót, és ennek meg fogjuk fizetni az árát” – figyelmeztetett.
????️The year 2024 is on track to be the warmest year on record, with the global average near surface temperature even higher than in 2023, according to the World Meteorological Organization (@WMOFull).
— World Meteorological Organization (@WMO) November 7, 2024
????Full story: https://t.co/94geuImb4e pic.twitter.com/9zhZP0fItU
A WMO elemzését az Európai Unió Kopernikusz Intézetének klímaszolgálata (CS3) is megerősítette. Mint közleményükben írták, az októberig begyűjtött adatok szerint 2024 lesz az első olyan feljegyzett év, amelyben a globális átlaghőmérséklet már több mint 1,5 fokkal meghaladja majd az iparosodás előtti szintet, és ezzel “szinte biztos”, hogy rekordmeleg esztendőt zárunk.
A CS3 legfrissebb adatai szerint az idén január és október között 0,71 fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet, mint 1991 és 2020 között és 0,16 fokkal az eddigi legmelegebb, 2023-as év azonos időszakában mértnél.
A Párizsi Klímaszerződésben az aláíró országok vállalták, hogy közös erőfeszítéssel “jóval” 2 fok alatt, 1,5 fok közelében tartják a globális átlaghőmérséklet-emelkedést, elkerülendő hogy annak pusztító hatásai – köztük a viharok, az áradások, az aszályok, a hőhullámok, a biodiverzitás csökkenése és a tengerszint emelkedése – a jelenleginél is súlyosabbá váljanak. Mindennek fényében több, mint ijesztő, hogy az idei minden idők második legmelegebb októbere volt, mintegy 1,65 fokkal meghaladva a preindusztriális szintet. Ahogy az is, hogy a Kopernikusz Intézet adatai szerint ez volt sorozatban a tizenötödik olyan hónap, amelyben 1,5 fokkal magasabb volt a levegő átlaghőmérséklete, mint az iparosodás előtti időkben.
A WMO számítógépes elemzésekre és a többmillió műholdas, tengeri, légi és meteorológiai állomásokról származó mérésből összeállított ERA5 adatcsomagra támaszkodott az elemzés elkészítésénél. A kutatók szerint az idei átlaghőmérséklet akár 1,55 fokkal is meghaladhatja az ipari forradalom előtt mérteket. “Ez új mérföldkő a globális hőmérsékleti rekordok között, ami megsokszorozhatja az elszántságot a közelgő éghajlat-változási konferencián” – vélekedett Samantha Burgess, a CS3 igazgatóhelyettese a november 11-én kezdődő bakui COP29-re utalva.
A WMO a jövő héten, éppen a klímakonferencia megnyitójára időzítve adja majd ki teljes jelentését. Mike Childs, a Friends of the Earth környezetvédelmi hálózat kutatási igazgatója az előzetesen publikált adatokra hivatkozva hangsúlyozta: azonnali cselekvésre van szükség. “Betegeskedő bolygónk egyértelmű jeleit mutatja annak, hogy komoly krízis fenyeget – elég csak a legutóbbi spanyolországi áradásokra gondolni, amelyek nagyon sok emberéletet követeltek, és súlyos pusztítást hagytak maguk mögött – fejtegette. – A tétovázás és a késlekedés ideje lejárt.”
Childs hozzátette, a világ vezetőinek fel kell gyorsítaniuk a zöld átállást és a karbonsemlegesség elérését: olyan döntéseket kell hozniuk, amelyek révén képesek megvédeni az embereket, a tulajdont és az infrastruktúrát a klímaváltozás hatásaitól.