Az inkluzív foglalkoztatás terén dolgozó nonprofit szervezetekkel tartott tapasztalatcserét az IKEA Magyarország.
A megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása fontos területe a vállalatok fenntarthatósági törekvéseinek. E területen Magyarországon élen jár az IKEA, amely érintetti csoportok (megváltozott munkaképességű és fogyatékkal élő emberek érdekeit képviselő nonprofitok) bevonásával szervezett workshopot. Az esemény célja az volt, hogy az érintetti tapasztalatok és megélések, illetve javaslatok és együttműködési lehetőségek fókuszált formában váljanak láthatóvá a megrendelő vállalat számára.
A nonprofitok partnerként történő bevonásával az IKEA arra törekszik, hogy folyamatosan fejlessze szervezetét a megváltozott munkaképességű és fogyatékossággal élő emberek, tartós betegséggel élő személyek foglalkoztatásának kibővítése érdekében. Bálint Attila, az IKEA fenntarthatósági felelőse hangsúlyozta: „hiszünk benne, hogy a speciális igények nem lehetnek akadályai a foglalkoztatásnak. Ezért tovább dolgozunk azon, hogy valóban befogadó munkáltatóvá váljunk”.
A félnapos workshop keretében olyan témákat dolgoztak fel a meghívott nonprofit szervezetek képviselői, mint a fizikai és digitális értelemben is akadálymentes munkakörnyezet kialakítása, a rugalmas munkavégzési lehetőségek egyéni igényekre szabása, a vállalati vezetők és alkalmazottak felkészítése a befogadó együttműködésre, a megváltozott munkaképességűek számára kialakított, célzott toborzási és karrierfejlesztési programok, illetve a mentorálás és egyéni támogatás biztosítása. Bálint Attila kiemelte: az IKEA számára igen értékes volt, hogy a nonprofitokkal közösen gondolkozva jó példákat osztottak meg, beszéltek a kihívásokról, és számos inspiráló kezdeményezést ismertek meg, miközben körbejárták a sikeres inkluzív foglalkoztatás főbb pontjait.
A workshopon többek között képviseltette magát a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) is, amely kiemelte: „az esemény hiánypótló lehetőséget teremtett arra, hogy a nyílt munkaerőpiac és a civil szervezetek jobban megismerjék egymás szektoriális tudását, kölcsönösen tanuljanak egymástól. Számunkra nagyszerű lehetőség volt, hogy megmutassuk az Akadályugrás munkaerő-piaci szolgáltatásunk kézenfekvő HR megoldásait és a KONTAKT Tolmácsszolgálatunkban rejlő innovatív lehetőségeket”.

A workshop szakmai lebonyolításáért az a Scale Impact Nonprofit Kft. felelt, amelynek küldetése, hogy az égető társadalmi és környezeti problémák szektorközi együttműködésekkel csökkenjenek, vagyis hogy a cégek és a nonprofit szervezetek kapcsolódjanak egymással. A Scale Impact szakmai partnerként vett részt a nonprofit szervezetek kiválasztásában és meghívásában, illetve az esemény „world café” módszerrel történő megvalósításában.
Lévai Gábor, a Scale Impact alapító-ügyvezetője hangsúlyozta: „nagyon fontosnak tartjuk a cégek és stakeholdereik közötti párbeszédet, és általában azt, hogy a megfelelő nonprofit szervezetek komoly szakértelemmel rendelkeznek az ESG-hez kapcsolódó bármely területen. Ezért örültünk különösen ennek a felkérésnek, ahol egy nagyvállalat úgy fordul a számára releváns területen dolgozó nonprofit szereplőkhöz, hogy respektálja a szaktudásukat”.
A workshopon a következő nonprofit szervezetek vettek részt: Alba Mentor Humán Szolgáltató Alapítvány, Aura Autistákat Támogató Közhasznú Egyesület, Down Alapítvány, Kék Madár Alapítvány, KézenFogva Alapítvány, Motiváció Alapítvány, Napra Forgó Nonprofit Közhasznú Zrt., Nem Adom Fel Alapítvány, Salva Vita Alapítvány, SINOSZ – Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, Skilly